SHKRIMI
e martë, 22 shtator 2020

MEHMET HAJRIZI: SHËNIME PËR VEPRIMTARËT, BAJRAM BAHTIRI DHE ZIJA SHEMSIU (31)

Pashtriku, 15 janar 2020:

7.6 Bajram Bahtiri

U lind më 4 mars 1961 në Prishtinë, në një familje të varfër punëtore.

Ka mbaruar Shkollën e Mesme Ekonomike në Prishtinë.

Bajrami qysh në moshë të re, nëpërmjet vëllait më të madh, Rrahmanit, u inkuadrua në Lëvizjen Kombëtare. Si nxënës i Ekonomikut më 1981 ishte pjesëmarrës aktiv i demonstratave, pas të cilave qe i detyruar të hidhej në ilegalitet, sepse kërkohej nga policia.


Nëpërmjet Teuta Bekteshit dhe Teuta Hadrit, Bajrami kishte hyrë në radhët e OMLK-së dhe kryente me sukses aksione të njëpasnjëshme.

Shumë shpejt policia e arreston, por në mungesë të fakteve, dënohet vetëm me 60 ditë burgim. Më vonë do të arrestohet sërish, por Bajrami nuk ndalej në veprimtarinë atdhetare.

Veprimtari Bajram Bahtiri, pa u mbushur ende një muaj nga rënia e Rexhep Malajt dhe Nuhi Berishës, më 8 shkurt 1984 rrethohet në shtëpi nga forca të shumta policore dhe në përpjekje të armatosur me to, bie heroikisht në altarin e lirisë.Bajram Bahtiri dhe Zija Shemsiu


7.7 Zija Shemsiu

U lind më 1 korrik 1950 në Përlepnicë të Gjilanit. Shkollën Normale e mbaroi në Gjilan.

Më 1968, bashkë me shumë moshatarë të tij, mori pjesë në demonstratat e nëntorit.

Mësuesi i ri, u detyrua të merrte rrugën e kurbetit, ku u njoh me veprimtarë të njohur, si Kadri Zeka, Jusuf e Bardhosh Gërvalla etj.

Zijahu ishte veprimtar në mërgatë, por edhe në Kosovë, sepse vinte shumë shpesh me detyrë organizative dhe për shpërndarjen e “Liria”-s e të materialeve tjera.

Më 9 tetor 1983, duke qenë në krye të detyrës arrestohet në afërsi të Beogradit, i shumëkërkuari Zija Shemsiu.

Në Burgun Qendror të Beogradit, ndonëse i torturuar rëndë, Zijahu i ri e me trup atleti, nuk jepej, por qëndronte heroikisht.

Zijahu qe nënshkruesi i parë i dokumentit “Letër Kryesisë së RSFJ-së”, të cilën e hartuan bashkë ai, Hydajet Hyseni, Gani Koci, Ali Lajçi dhe Bajram Kosumi. Në letër arsyetohej kërkesa për Kosovën Republikë dhe mbrohej çështja shqiptare.

Më 3 maj 1985 Zija Shemsiu, nga torturat vdes në burg, kurse më 6 maj, nën mbikëqyrjen e rreptë policore, varroset në vendlindjen e vet të dashur.

VIJON...

______________

MEHMET HAJRIZI: SHËNIME PËR VEPRIMTARËT, NASER HAJRIZI DHE ASLLAN PIREVA (30)

http://www.pashtriku.org/?kat=60&shkrimi=9502


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks