KRIMET
e diel, 13 qershor 2021

DR.QAZIM NAMANI: GJENOCIDI SERB I KRYER NË PRAPASHTICË SIPAS BURIMEVE HISTORIKE DHE RRËFIMEVE NGA FAMILJARËT E MI (II)

Prishtinë, 17 mars 2021: Xhandarmëria serbe, kështu vepronte në të gjitha lagjet e banuara me shqiptarë në këto anë. Maltretimet e shqiptarëve të Prapashticës ishin të përditshme. Synimi i xhandarmërisë serbe...

me shumë

DR.QAZIM NAMANI: GJENOCIDI SERB I KRYER NË PRAPASHTICË SIPAS BURIMEVE HISTORIKE DHE RRËFIMEVE NGA FAMILJARËT E MI (I)

Prishtinë, 16 mars 2021: Prapashtica, gjashtë herë e djegur brenda shekullit XX, me mbi 1000 banorë të vrarë dhe të masakruar nga forcat ushtarake serbe. Perandoria Osmane, në vitin 1839, me reformat e tanzimatit, e bëri identifikimin e popul...

me shumë

FATBARDHA DEMI: ÇNDERIMI I FEMRËS SHQIPËTARE, SI ARMË LUFTARAKE, PSIKOLOGJIKE DHE E GENOCIDIT KUNDËR POPULLIT SHQIPËTAR, NË KOHË TË LUFTËS DHE TË PAQES (Ribotim)

Tiranë, 12 shkurt 2021: Duhet të vdesin disa gjenerata të shqiptarëve, që të harrohen ato, çfarë kanë bërë serbët ndaj tyre.” - ”Radniçke novine”, Beograd 22 tetor 1913.

me shumë

SHERADIN BERISHA: PËRKULJA E HASHIMIT DHE GJENOCIDI SHTETËROR SERB NË KOSOVË (1998 - 1999)!

Pashtriku, 10 janar 2021: Në korrik të vitit 2016, Hashim Thaçi në fshatin Grackë të Lipjanit, ka vendosur kurorë lulesh në memorialin e 14 serbëve të vrarë menjëherë pas luftës. Ai me këtë rast përku...

me shumë

FATMIR BRAJSHORI: ESKADRONËT E VDEKJES!

Cyrih, 2 janar 2021: "Ju nuk e dini se çfarë janë në gjendje për të bërë!" Qendra „Gjenocidi në Kosovë - Plagë e hapur“ Në kulturën time të leximit, e kam bërë si shprehi, që ku...

me shumë

NAFI ÇEGRANI: KRIMET SERBOSLLAVO - ÇETNIKE NDAJ ÇEGRANASVE, MË 1913

Çegran, 8 gusht 2020: Lufta e Parë Ballkanike filloi në vjeshtë të vitit 1912. Serbia përparoi duke e shfrytëzuar vakumin e lënë nga thërrmimi i përandorisë Osmane në drejtim të invadimit dhe pushtimit të Kosov...

me shumë

PROF.DR.HAKIF BAJRAMI: PROGRAMIMI I KRIMEVE PËR T'I SHAFOSUR SHQIPTARËT, 1994-1999 (II)

Prishtinë, 2 gusht 2020: Millosheviq (I.Daçiqi) - Sheshel - (A.Vuçiqi) - Arkan, programojnë shfarosjen e shqiptarëve të Kosovë 1995-1999 Pas mbarimit të Konferencës Dejtonit (1995), treshja e lartëcekur tërë makinerinë...

me shumë

PROF.DR.HAKIF BAJRAMI: PROGRAMIMI I KRIMEVE PËR T'I SHAFOSUR SHQIPTARËT, 1994-1999 (I)

Prishtinë, 31 korrik 2020: PREAMBULLA E GJENOCIDIT SERBIAN SOT Sot (2020) në bazë të dokumenteve që janë grumbulluar në Tribunalin e Hagës; në bazë të publikimeve që i kanë botuar akterët e krimeve; në bazë...

me shumë

BESNIK IMERI: KUR SHQIPTARËT DO TË NGRENË NJË MEMORIAL NË KUJTIM TË SHFAROSJES (HOLOKAUSTIT) TË POPULLIT SHQIPTAR PREJ GENOCIDIT SËRBO-GREK?!

Vlorë, 17 korrik 2020: Këto ditë marrim vesh për një memorial, që qeveria ka ngritur tek Parku i Liqenit në Tiranë, në kujtim të veprës fisnike të shqiptarëve gjatë Luftës së Dytë Botërore për ...

me shumë

XHELAL ZEJNELI: LUFTËRAT BALLKANIKE - KRIMET SERBE NDAJ SHQIPTARËVE

Shkup, 17 korrik 2020: Ka kaluar një shekull nga luftërat ballkanike. Në vitin 1912 Mbretëria e Serbisë e pushtoi Kosovën. Menjëherë pas kësaj filloi politika e gjenocidit serb ndaj shqiptarëve, e përcjellë edhe me shpërngu...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks