PERSONALITETE
e hënë, 21 shtator 2020

MEHMET HAJRIZI: SHTOJCA - DOKUMENTE, LETRA DHE ARTIKUJ (73)

Pashtriku, 21 shtator 2020: 8.1.13 Pjesë nga shkrime të botuara në përmbledhjen “Materiale”, 1978 Në pamundësi që të pasqyrohet gjerësisht përmbajtja e këtij publikimi prej mbi 200 faqesh, përveç fragmentev...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: SHTOJCA - DOKUMENTE, LETRA DHE ARTIKUJ (72)

Pashtriku, 17 shtator 2020: 8.1.11 Pjesë nga shënimet e Rexhep Malajt në “Qëndresa” “...Ishte dimër i ftohtë, kur një mëngjes herët, policët, si lukuni ujqish, kishin rrethuar shtëpinë time. Ishin të ...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: SHTOJCA - DOKUMENTE, LETRA DHE ARTIKUJ (71)

Pashtriku, 16 shtator 2020: 8.1.10 Letër drejtuar të gjithë anëtarëve të Organizatës, botuar te GMLK “Materiale” “Letër të gjithë shokëve Të dashur shokë, veprimtaria jonë revolucionare po ec&eum...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: SHTOJCA - DOKUMENTE, LETRA DHE ARTIKUJ (70)

Pashtriku, 15 shtator 2020: 8.1.8 Pjesë nga artikulli “Çështje agjitacioni dhe propagande”, (“Zëri i Kosovës”) “...na duhet një agjitacion dhe propagandë që karakterizohen nga gjithanshmëri si brenda radh&eum...

me shumë

PROF.DR.AGIM ZOGAJ: GONXHE BOJAXHIU - NËNA TEREZË, DRITË E ZOTIT (VII)

Prishtinë, 14 shtator 2020: Nëna Terezë fjeti - Miti rron Gonxhe Bojaxhiu - Nëna Terezë, e cila me shumë mburrje deklaronte se “me prejardhje dhe me gjak jam shqiptare”, gjithmonë ishte lutur për kombin tonë, për fatin e tij,...

me shumë

PROF.DR.AGIM ZOGAJ: GONXHE BOJAXHIU - NËNA TEREZË, DRITË E ZOTIT (VI)

Prishtinë, 13 shtator 2020: Urata Regulli i Motrave të Nënës Terezë, “Misionarëve të Dashurisë” është një bashkësi rregullare që nënkupton se e tërë jeta e tyre është e bazuar në ...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: SHTOJCA - DOKUMENTE, LETRA DHE ARTIKUJ (69)

Pashtriku, 11 shtator 2020: 8.1.6 ”Udhëzime për konspiracion” 1973 (1) “Është momenti i fundit që edhe në Lëvizjen Revolucionare të Kosovës të bëhet një kthesë rrënjësore....

me shumë

PROF.DR.AGIM ZOGAJ: GONXHE BOJAXHIU - NËNA TEREZË, DRITË E ZOTIT (V)

Prishtinë, 11 shtator 2020: Një jetë me Zotin Pas afro njëzet vjet pune si misionare, atëherë kur emri i Nënës Terezë ishte bërë i njohur edhe jashtë Kalkutës dhe Indisë, kur veprat e bamirësisë po pushtoni...

me shumë

PROF.DR.AGIM ZOGAJ: GONXHE BOJAXHIU - NËNA TEREZË, DRITË E ZOTIT (IV)

Prishtinë, 9 shtator 2020:Në rrugën e Zotit

Gonxhe Bojaxhiu – Nëna Terezë ishte pranuar në Shoqërinë e “Motrave të Loretos”, të cilat e kishin misionin e tyre edhe...

me shumë

PROF.DR.AGIM ZOGAJ: GONXHE BOJAXHIU - NËNA TEREZË, DRITË E ZOTIT (III)

Prishtinë, 8 shtator 2020: Fëmijëria Gonxhe Bojaxhiu – Nëna Terezë u lind më 27 gusht 1910 në një familje të pasur ekonomikisht dhe shumë të begatshme shpirtërisht. Familja e saj shquhej për dashamirësi, p&eum...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks