PERSONALITETE
e premte, 18 qershor 2021

SABIT ALIDEMA: HALIL ALIDEMA - METEORË LIRIE (1)

Pashtriku, 26 mars 2021: Në vitin 2006 në shtypshkronjën “EMAL” në Tiranë u botua libri “METEORË LIRIE” i autorit Sabit Alidema, kushtuar personalitetit poliedrik të çështjes sonë kombëtare, Halil Alidema. R...

me shumë

HYSEN GEGA: SI I NJOHA JUSUF GËRVALLËN, IBRAHIM KELMENDIN DHE RIZA SALIHUN?

Pashtriku, 22 mars 2021: Më 28 e 29 mars 2012 gazeta ditore „Kosova Sot“ ka botuar një bashkbisedim të publicistit e veprimtarit, Reshat Sahitaj me bashkveprimtarin e Jusuf Gërvallës, ish të burgosurin politik dhe veteranin e UÇK-së, ...

me shumë

KOÇO DANAJ: HOMAZH TRIBUNIT TË POPULLIT JUSUF GËRVALLA

Pashtriku, 21 mars 20201: Rruga jetësore e shkrimtarit dhe atdhetarit Jusuf Gërvalla Është një fakt i pranuar prej të gjithëve, se traditat patriotike atdhetare, kulturore, përbëjnë thesarin e paçmuar të çdo populli. P...

me shumë

Mr.KADRUSH RADOGOSHI: SFIDA E HEROIT

Pashtriku, 21 mars 20201: Për librin e Kadri Rexhës “Fati i luleve” - "Rruga jetësore e shkrimtarit dhe atdhetarit Jusuf Gërvalla“ Rruga jetësore e shkrimtarit dhe atdhetarit Jusuf Gërvalla Shqiptarët, të mbet...

me shumë

AGIM SYLEJMANI: KADRI ZEKA - NJË JETË NË SHËRBIM TË POPULLIT

Pashtriku, 20 mars 2021: Në 40 vjetorin e demonstratave të pranverës 1981

I lindur në një familje të varfër fshatare në Poliçkë të Kamenicës, por patriote të flakt&eum...

me shumë

PROF.DR. BEGZAD BALIU: KADRI ZEKA DHE KOHA JONË

Pashtriku, 20 mars 2021:Në 40 vjetorin e demonstratave të pranverës 1981

Parantezë Janë disa momente historike që të kthejnë mbrapa për të menduar zgjidhjen e një problemi të shaf...

me shumë

LUTFI DËRVISHI: BARDHOSH GËRVALLA - BESNIKU I KOSOVËS

Pashtriku, 19 mars 20201: Në fshatin Untergrupenbah afër Shtutgartit të Gjermanisë, mbi varrin e një të riu shqiptar 31 vjeçar gjendet ky epitaf: “Këtu prehet dhe pret një ditë Besniku i Kosovës”. Mbase do të mjaf...

me shumë

Arif Ejupi: Me ndarjen nga jeta të prof. dr. Zejnullah Gruda, jurisprudenca shqiptare mbetet e mangët

Gjenevë, 16 mars 2021: Pikërisht më 7 mars të vitit 2021, Ditën e Mësuesit u nda nga jeta Zejnullah Gruda, themelvënës i jurisprudencës në Kosovë, dhe profesor i shumë brezave në Fakultetin Juridik të Prishtinës. ...

me shumë

SI U VRA LUIGJ GURAKUQI NË BARI TË ITALISË, MË 2 MARS 1925

Pashtriku, 2 mars 2021: Delegat, firmëtar dhe shkruesi i teksti të proklamatës së Pavarësisë. I mjaftonin vetëm këto 3 “punë” që Luigj Gurakuqi bëri në jetë, për të thënë se atë të ...

me shumë

FJALIMI I HASAN PRISHTINËS NË CEREMONINË E VARRIMIT TË PATRIOTIT, INTELEKTUALIT DHE RILINDASIT TË MADH, LUIGJ GURAKUQIT

Pashtriku, 2 mars 2021: Hasan Prishtina u ndodh në Itali kur u vra Luigj Gurakuqi (më 2 mars 1925), madje ai ka mbajtur fjalën mortore në ceremoninë e varrimit të atdhetarit Gurakuqi, në Bari të Italisë, në mars 1925. Hasan...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks