PERSONALITETE
e mërkurë, 12 gusht 2020

XHEMAJL PLLANA VEPRIMTARIA IME KOMBËTARE NË KUADËR TË LNÇKBVSHJ-së DHE LPRK & LPK-së (13)

Pashtriku, 6 gusht 2020: Regjimi i Millosheviqit filloi ndjekjen, arrestimin dhe vrasjen e pjesëtarëve të UÇK-ës Nga ana tjetër regjimi serboçetnik i Millosheviqit, survejonte dhe po ndiqte, pjesëtarët e U&Cc...

me shumë

PROF.DR.AGIM ZOGAJ: DY VJET PA BACËN ADEM: MENDIMI, VIZIONI POLITIK - KOMBËTAR I ADEM DEMAҪIT

 Prishtinë, 28 korrik 2020: Shqiptarët, edhe pse u rreshtuan në krah të Aleancën Botërore Antifashiste, Lufta e Dytë Botërore nuk i solli zgjidhje të drejtë, të merituar dhe paqësore popullit shqiptar. Shqipëria, me ap...

me shumë

Mehmet Hajrizi: Shenime për veprimtarinë e Ismet Isufit, Hamide Ademit, Shemsedin Hoxhës, Mefail Bajramit, Sami Pirevës dhe Nazmi Maliqit (62)

Pashtriku, 27 korrik 2020:7.56 Ismet Isufi (1948-2001)

I lindur më 15.3.1948 në Gjyrishec të Dardanës. Kishte mbaruar Shkollën Normale në Gjilan. I martuar dhe baba i gjashtë fëmijëve. Ka punuar në arsim si mësues. I ...

me shumë

XHELAL ZEJNELI: ADEM DEMAÇI - METAFORË E QËNDRESËS

Shkup, 26 korrik 2020: Me rastin e 2-vjetorit të vajtjes në pavdekësi Më 26 korrik 2018, në orën 17 e 50 minuta ndërroi jetë shkrimtari, publicisti dhe veprimtari i çështjes shqiptare – Adem Demaçi. Lindi në Prishtin&...

me shumë

Mehmet Hajrizi: Shenime për veprimtarinë e Hasan Ramadanit, Sadri Sherifit, Sabit Rexhepit, Haxhere Hajrizit dhe Ramiz Abdylit (61)

Pashtriku, 22 korrik 2020: 7.51 Hasan Ramadani I lindur më 8. 9. 1959 në Pribovc të Bujanovcit. Ka mbaruar gjimnazin. I martuar, ka katër fëmijë Jeton dhe punon në Zvicër. Në OMLK është organizuar më 1980 dhe ka vepruar ...

me shumë

XHEMAJL PLLANA: VEPRIMTARIA IME KOMBËTARE NË KUADËR TË LNÇKBVSHJ-së DHE LPRK & LPK-së (12)

Pashtriku, 21 korrik 2020: Ushtrimet ushtarake në Prishtinë dhe koordinimi mes fshatrave Këshilli i Rrethit për Kastriot, kishte marrë qëndrimin që stërvitjet ushtarake t’i bëjë në Kosovë, ku dhe filluan përgatitje...

me shumë

Mehmet Hajrizi: Shenime për veprimtarinë e Fazli Abdullahut, Tone Buzhala-Gashi, Remzie Limanit dhe Sabri Sherifit (60)

Pashtriku, 15 korrik 2020: 7.47 Fazli Abdullahu I lindur më 20.1.1952 në Shurdhan të Gjilanit. Ka mbaruar Shkollën e Lartë Pedagogjike në Gjilan, pedagog. I martuar, tre fëmijë. Ka punuar në arsim. Gjatë viteve 1990-1993 ishte bashk&...

me shumë

XHEMAJL PLLANA: VEPRIMTARIA IME KOMBËTARE NË KUADËR TË LNÇKBVSHJ-së DHE LPRK & LPK-së (11)

Pashtriku, 13 korrik 2020: (1) Mbledhja e Katërt e Përgjithshme e LPK-së Më 26-27 korrik 1993, në Kodër të Trimave, në Prishtinë, në shtëpinë e veprimtarit Fatmir Brajshori, mbahet Mbledhja e Katërt e Përgjithshme ...

me shumë

SAIMIR LOLJA: ANTONIO BELLUSHI, NGJITJA NË MAJË E NJË ARBËRESHI

Kanada, 9 korrik 2020: Arbërit e jugut dhe mesit të Gadishullit Ilirik filluan zhvendosjen në Gadishullin Apenin dhe Siçili më së shumti në shekujt XV-XVI me qëllim që të shmangnin shfarosjen prej hordhive osmane-tartare (mongole)-arabe...

me shumë

XHEMAJL PLLANA: VEPRIMTARIA IME KOMBËTARE NË KUADËR TË LNÇKBVSHJ-së DHE LPRK & LPK-së (10)

Pashtriku, 6 korrik 2020: Punësimi në Gjimnazin “Muharrem Bekteshi të Vushtrrisë Në vitin shkollor 1990/1991, me ndihmën e disa shokëve, unë dhe Dani punësohemi në Gjimnazin e Vushtrrisë. Në ndërkohë ndodhi pe...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks